چه کسی‌ دیوانه بود؟

پس از حوادث ۱۳ آبان ۱۳۵۸ در تاریخ ۲۷ آبان مایک والاس خبرنگار شبکه خبری « سی بی اس» از روح الله خمینی درخواست مصاحبه کرد.

سرانجام این مصاحبه انجام شد و به یکی‌ از پر بیننده ترین برنامه های تلویزیونی سال در آمریکا تبدیل شد که با بازخوردهای گسترده در سطح جهان همراه بود. بخشی از این گفتگو که مربوط به پاسخ خمینی به سوال زیرکانه خبرنگار سی بی اس است در ادامه آمده است:

والاس با شهامت از خمینی پرسید:"سادات رئیس جمهور مصر - امام، یک مذهبی خالص، مسلمان، می گوید آنچه شما انجام می‌دهید یک رسوایی برای اسلام است و او شما را - معذرت می‌خوام این کلمات من نیست - یک دیوانه می‌‌خواند"

مترجم فارسی شوک زده به مایک والاس خیره شد و گفت: اگر از من انتظار دارید که این سوال را ترجمه کنم، این شما هستید که دیوانه اید.

اما مایک والاس درخواست نمود که سوالش به آیت‌الله خمینی انتقال داده شود و اصرار ورزید که خودش این کلمه را در تلویزیون‌های آمریکایی شنیده است.

مترجم سوال را به خمینی انتقال داد و سپس نگاه‌ها به هم خیره شد. مایک والاس در کتاب زندگینامه خود نوشته است: خمینی مستقیماً به من نگاه کرد و من یک برقی‌ از کنجکاوی در چشمانش دیدم. پس از لحظاتی چشم دوختن به یک کافر، آیت‌الله اعلام کرد: "آنچه که سادات انجام میدهد برای اسلام رسوایی است و اضافه کرد من از مردم مصر می‌خواهم که سعی کنید سادات را سرنگون سازید، همان کاری که ما با شاه کردیم"

لازم به ذکر است انور سادات تا آن اندازه به شاه و مردم ایران وفادار بود که پس از درگذشت پادشاه ایران وقتی‌ از او پرسیدند: "آیا سران کشورهای اسلامی دیگر به مراسم خاکسپاری دعوت خواهند شد؟‌" رئیس جمهور مصر پاسخ داد:‌"خیر، اگر کسانی که در لحظات نیاز شاه او را تنها گذاشتند حالا قصد حضور در مراسم را داشته باشند تقاضای آنها مودبانه رد خواهد شد"

مایک اوانز در مصاحبه‌ای گفت: انور سادات به خاطر جیمی کارتر ترور شد. او به اخوان المسلمین ۵۰۰ میلیون دلار کمک مالی کرده بود.

یک سال و ۹ ماه بعد از تهدید روح الله خمینی در مصاحبه با مایک والاس، انور سادات در ۶ اکتبر ۱۹۸۱ در قاهره به دست تنی چند از سربازان ارتش مصر که وابسته به گروه جهاد اسلامی مصر بودند و با رگبار اسلحهٔ خالد احمد شوقی الاسلامبولی، کشته و چندی بعد در تهران خیابانی به یاد این تروریست نامگذاری شد.

پس از مرگ مایل والاس در فروردین سال ۱۳۹۱، رادیو فردا (رسانه‌‌ای که محل استقرار بسیاری از طرفداران خاتمی است) ماجرای مصاحبه مایک والاس را با تحریف در گزارشی به مناسبت درگذشت والاس انعکاس داد:

"مایک والاس در خلال مصاحبه با آيت الله خمينی که شخصيتی بسيار جدی و چهره بسيار خشنی داشت توانست رهبرانقلاب اسلامی ايران را به خنده بياندازد! وی از خمينی پرسيد که در مورد حرفهای انور سادات، ربهر سابق مصر، که او را يک ديوانه خطاب کرده چه نظری دارد. آيت الله خمينی با لبخند در پاسخ خود به درستی پيش بينی کرد که سادات به قتل خواهد رسيد."

توصیه میشود جهت شناخت ماهیت جمهوری اسلامی و چهره هایی مانند روح الله خمینی، اکبر هاشمی‌ رفسنجانی‌، سید محمد بهشتی، منتظری، بنی‌ صدر، .... و ترفند‌های کثیفی که جهت فریب افکار عمومی‌ مورد استفاده قرار گرفته، اعترافات تكان دهنده جعفر شفيع زاده، سر محافظ آيت الله خمينى در كتاب "پشت پرده هاى انقلاب" را حتما بخوانید.

پر واضح است طرفداران جمهوری اسلامی برای خنثی کردن اطلاعاتی‌ که جعفر شفیع‌زاده در این کتاب در اختیار مخاطب قرار میدهد، وجود چنین فردی را اساسا منکر شده اند. اما این اطلاعات را می‌بایست در کنار دانسته‌های خود از منابع دیگر قرار دهیم، تا بتوانیم به مانند قطعات پازل، تصویر کامل را مشاهده کنیم.

خبر‌های ویژه