ویکی‌لیکس: ایران بزرگترین ترویج دهنده مواد مخدر در جهان است


اسناد و مدارک ویکی لیکس نشان می دهد که ایران بزرگترین قاچاقچی مواد مخدر در جهان به شمار می رود. جمهوری اسلامی به تلاش‌های خود برای ارسال گسترده مواد مخدر به کشورهای عربی ادامه می دهد.

به گزارش العربیه و بر اساس تلگرام‌های منتشر شده برخی مسئولان سپاه پاسداران در عملیات قاچاق مواد مخدر دست دارند. تلگرام محرمانه‌ای که در تاریخ ۱۲ جون ۲۰۰۹ از سفارت آمریکا در باکو فرستاده شده بود نشان می دهد حجم محموله‌های هروئین ارسالی از ایران به آذربایجان از ۲۰ کیلوگرم در سال ۲۰۰۶ به ۵۹ هزار کیلوگرم تنها در سه ماهه اول سال ۲۰۰۹ افزایش یافته است.

به گفته این تلگرام که بر پایه گزارش‌های محرمانه بازرسان سازمان ملل برای تحقیق در این پرونده تهیه شده، آذربایجان یکی از مسیرهای اصلی قاچاق هروئین تولید شده از تریاک افغانی به کشورهای اروپایی به شمار می رود.

ایران به عنوان بزرگ‌ترین خریدار تریاک افغانستان و یکی از بزرگ‌ترین تولید کنندگان هروئین در جهان قلمداد می شود. به گفته دیپلمات‌های آمریکایی ۹۵ درصد هروئین در آذربایجان از ایران تأمین می شود. بر اساس تلگرام دیپلماتیک منتشر شده در تاریخ ۲۶ سپتامبر ۲۰۰۹ همین مقادیر نیز از آذربایجان به بازارهای اروپایی صادر می شود.

تلگرام دیگری در تاریخ ۱۵ اکتبر ۲۰۰۹ منتشر شده که در گروه اسناد "محرمانه" طبقه بندی قرار دارد. در این تلگرام به اظهارات وزیر امور خارجه پیشین آذربایجان خلف خلفوف اشاره شده است. وی گفته "دستگاه‌های امنیتی در ایران مسئول عملیات قاچاق مواد مخدر هستند. قاچاقچیانی که توسط مقامات آذربایجان بازداشت و تحویل ایران داده می شوند پس از یک دوره کوتاه در زندان به سرعت آزاد می شوند".

مقام‌های افغانستان به همتایان آذربایجانی خود ابلاغ کرده اند که مقام‌های امنیتی در ایران با قاچاقچیان همکاری می کنند. بر اساس تلگرام‌های منتشر شده توسط "ویکی لیکس" عملیات شنود مسئولان در آذربایجان نشان می دهد که برخی مسئولان دستگاه‌های امنیتی در ایران به شکل مستقیم در خرید تریاک و تبدیل آن به هروئین دست دارند.

خبر‌های ویژه