اخراج پناهجویان بزهکار در آلمان

عاملان حوادث شب سال نو در شهر کلن آلمان چه کسانی هستند؟ در میان متهمان پناهجویان هم هستند. معاون صدراعظم خواستار اخراج فوری پناهجویانی شد که به اقدامات مجرمانه دست می‌زنند.

آن‌چه در شب سال نو در شهر کلن رخ داد حالا نگرانی شدید سیاستمداران نسبت به پیامدهای حضور بیش از یک میلیون پناهجو در آلمان را برانگیخته است. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان خواستار سخت‌تر شدن قوانین مربوط به اخراج پناهندگان شده است. هایکو ماس، وزیر دادگستری آلمان خواسته است که پناهندگان بزهکار شناسایی شوند. زیگمار گابریل، وزیر اقتصاد و معاون صدراعظم آلمان نیز خواسته است که به شدت با پناهندگانی که دست به چنین اقداماتی زده‌اند برخورد شود.

یکی از جملات او که در روزنامه "بیلد" آمده این است: «من می‌گویم به هیچ‌وجه نباید اقدامات جنایتکارانه و تعرض جنسی را تحمل کرد.» او خواسته است که دولت به شدت با این مسئله برخورد کند و تاکید کرده است که "این وظیفه ما در قبال آلمانی‌ها و همین‌طور هم پناهندگانی است که اکثریت‌شان انسان‌های شرافتمندی هستند".

او خواسته است که همه امکاناتی که قوانین بین‌المللی در اختیار حکومت آلمان قرار می‌دهد به کار گرفته شود تا پناهجویانی را که مرتکب جرائم سنگین می‌شوند به کشورشان بازگردانند. او گفته است که این کار باید سریع‌تر و موثرتر انجام شود. معاون صدراعظم آلمان هم‌چنین گفته است که در صورتی که کشورهایی که این افراد تابع آن‌ها هستند، از پذیرش آ‌ن‌ها سرباز زنند، آن‌گاه باید آن‌ها را در برابر دو انتخاب قرار داد: «یا مجرمانی را که تبعه شما هستند می‌پذیرید، یا کمک‌های عمرانی به شما را قطع می‌کنیم.»

در میان مجرمان پناهنده هم بوده است

در میان کسانی که در شب سال نو در شهر کلن و چند شهر دیگر آلمان، از جمله هامبورگ و اشتوتگارت زنان را مورد آزار جنسی قرار دادند، پناهندگان هم وجود داشته‌اند. بیش از ۱۰۰ شکایت به پلیس تنها در شهر کلن رسیده است. ۱۶ نفر شناسایی شده‌اند. اخباری حاکی است که این مسائل در اتریش هم رخ داده است.

اینکه چه کسانی به چنین اقدامات زشتی دست زده‌اند، هنوز روشن نیست. تا به حال پلیس تنها از ظاهر کسانی سخن گفته که شبیه به عرب‌ها یا اتباع شمال ‌آفریقا بوده‌اند و گفته است که در میان آن‌ها پناهنده هم بوده است. ارنست والتر، رئیس اتحادیه پلیس آلمان گفته است که نمی‌داند که آیا این پناهندگان جزو کسانی هستند که دست به جرایم سنگین زده‌اند، یا نه. بنابر گزارشی داخلی که حالا در اختیار "اشپیگل آنلاین" قرار گرفته، به نقل از یک پلیس آمده است که یکی از کسانی که در آن شب مورد بازخواست پلیس قرار گرفته، گفته است: «من اهل سوریه هستم. شما باید رفتاری دوستانه با من داشته باشید. انم مرکل مرا به این کشور دعوت کرده است.»

گزارش‌هایی که تا به حال در مورد حوادث شب سال نو منتشر شده، باعث شده است که میزان نگرانی و احتیاط در آلمان افزایش یابد. بنابر یک نظرسنجی که از سوی کانال تلویزیونی ARD انجام شده است، از هر سه آلمانی یک نفر ترجیح می‌دهد از شلوغی و جمع‌های بزرگ‌تر دوری کند.

اقدامات جدی علیه خشونت جنسی علیه زنان

کلاودیا روت، رئیس حزب سبزهای آلمان، خواستار اقدامات جدی علیه تعرض جنسی علیه زنان شده است. او به روزنامه "دی ولت" گفته است: «تمرکز خبرها در حال حاضر روی تعرض جنسی به زنان نیست، بلکه روی این مسئله است که کسانی که این کار را کرده‌اند، شبیه عرب‌ها یا آفریقایی‌ها بوده‌اند.» به نظر خانم روت این بسیار مهم است که از خشونت جنسی علیه زنان جلوگیری شود. او خواستار حضور گسترده‌تر پلیس در مکان‌ها و مراسمی شده است که احتمال بروز چنین حوادثی در آن‌ها بیشتر است و هم‌چنین یک مجازات جدی برای کسانی که دست به چنین اعمالی می‌زنند.

رئیس حزب سبزها هم‌چنین هشدار داده است که این موضوع نباید به اهرمی بر ضد مسئله پناهندگی تبدیل شود و از آن علیه سیاست پناهندگی سوءاستفاده شود. او در عین حال تاکید کرده است که این اشتباه است که: «چنین وانمود کنیم که گویا مسائلی نظیر آن‌چه در شب سال نو رخ داد، اولین موارد بروز خشونت‌های جنسی علیه زنان در جامعه ما بوده است.» او گفته است که در کارناوال و جشن اکتبر هم چنین مواردی پیش آمده است.

منبع: دویچه وله

خبر‌های ویژه