جمهوری اسلامی ۱۵ شرکت آمریکایی را که با ایران تجارتی ندارند، تحریم کرد

جمهوری اسلامی روز یکشنبه ۲۶ مارس، ۶ فروردین پانزده شرکت آمریکایی را به دلیل حمایت از اسرائیل و آن چه "پشتیبانی از تروریسم و مشارکت در سرکوب مردم منطقه" خوانده شده، تحریم کرد.

خبرگزاری فرانسه از تهران تأکید کرده که این اقدام صرفا یک اقدام نمادین است، زیرا این شرکت‌ها مبادلاتی با ایران ندارند. همچنین این اقدام ، دو روز پس از تحریم‌های آمریکا علیه ۳۰ فرد و شرکت در ارتباط با ایران، سوریه و کره شمالی است.

در متن بیانیه وزارت امورخارجه دولت تدبیر و امید که از سوی ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، منتشر شده، آمده که "هرگونه مراوده با این شرکت ها و نهادها ممنوع بوده، اموال آنها در حوزه صلاحیتی جمهوری اسلامی ایران مشمول توقیف خواهد بود، و از صدور روادید ورود به ایران برای آن دسته از اشخاصی که دارای سمت یا مسئولیتی در این شرکت ها بوده یا به نوعی با آنها در ارتباط هستند خودداردی خواهد شد."

همچنین این اقدام ایران که از سوی وزارت امورخارجه "اقدام متقابل" خوانده شده، همچنین به دنبال تحریم‌های آمریکا علیه ایران در ماه فوریه است. آمریکا در آن زمان ایران را به دلیل آزمایش موشکی تحریم کرد و ایران بلافاصله اعلام کرد که در "اقدامی متقابل" شرکتهای آمریکایی را تحریم می‌کند.

در میان شرکت‌هایی که ایران آنها را تحریم کرده، نام شرکت‌های United Technologies produces ، ITT Corporation و Bushmaster Firearms به چشم می‌خورد.

جمهوری اسلامی این شرکتها را متهم کرده که به اسرائیل اسلحه می‌فروشند تا "علیه فلسطینیان" به کار گرفته شود.

همچنین جمهوری اسلامی شرکت ساختمانی Re/Max Real Estate را به دلیل "خرید و فروش املاک در شهرک های ساخته شده در سرزمین های اشغالی" تحریم کرده است.

همانطور که خبرگزاری فرانسه تأکید کرده این شرکتها به هیچ وجه با ایران تجارتی ندارند و جمهوری اسلامی ایران شرکت بوئینگ را که اخیرا مجوز وزارت خزانه‌داری آمریکا را برای فروش ۸۰ هواپیما به ایران به دست آورده، تحریم نکرده است.

خبر‌های ویژه