آمریکا: مجوز فروش هواپیماهای ایرباس و بوئینگ به ایران لغو می‌شود‎


وزیر خزانه داری آمریکا روز سه شنبه ۱۸ اردیبهشت، گفته است به دنبال تصمیم دونالد ترامپ برای خارج کردن آمریکا از توافق هسته ای با جمهوری اسلامی، مجوز فروش هواپیماهای ایرباس و بوئینگ به ایران لغو می‌شود‎.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ نیز هشدار داده است: بستن هیچ قرارداد جدیدی با ایران مجاز نیست و شرکت‌های اروپایی برای لغو قراردادهای فعلی‌شان با ایران ۹۰ تا ۱۸۰ روز فرصت خواهند داشت.‎

به گزارش تلگراف بازار جهانی نفت خود را آماده بازگشت تحریم های نفتی ایران کرده است.
علی‌ خامنه‌ای هم در یک سخنرانی‌ گفته است: ترامپ میمیرد اما جمهوری اسلامی باقی‌ میماند.

اداره خزانه‌داری آمریکا که مجوز صادرات را کنترل می‌کند، اعلام کرد که ایالات‌متحده، پس از یک دوره ۹۰ روزه دیگر اجزه نخواهد داد هواپیماهای مسافربری، قطعات و خدمات آن به ایران صادر شود. استیون منوچین به خبرنگاران حاضر در خزانه‌داری آمریکا گفت: مجوز صادرات بوئینگ و ایرباس لغو خواهد شد. تحت توافق اصلی، مجوزهایی برای صادرات هواپیما، قطعات و خدمات، صادر شده بود که لغو خواهند شد. قبل از سخنان منوچین، ایرباس اعلام کرده بود که این شرکت برای مطالعه تصمیمات ترامپ صبر خواهد کرد. همچنین وزیر خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که بعد از پایان دوره ۹۰ روزه که در ۶ آگوست اتفاق خواهد افتاد، مجوز شرکت‌های آمریکایی برای مذاکرات مربوط به توافقات تجاری با ایران، هم لغو خواهد شد. قبل از سخنان منوچین، سخنگوی بوئینگ، گوردون جاندور گفته بود: ما به دنبال مسیری خواهیم بود که دولت آمریکا ما را هدایت کند، همان‌طور که در سرتاسر این پروسه این چنین بوده است. هشدار سفیر آمریکا: کمپانی های آلمانی فورا ایران را ترک کنند. نظر دهید جان بولتون: شرکت‌های اروپا برای خروج از ایران چند ماه‌ وقت خواهند داشت.

خبر‌های ویژه