به ایران بیاندیشید، فقط و فقط به ایران بیاندیشید!


در روز‌های گذشته بی‌ بی‌ سی‌ فارسی و شرکا، همه فعالین سیاسی وابسته به توده ای‌ها طبق معمول، هیات‌های عزاداری راه اندازی کرده و سیل پیام‌های تسلیت در فضای رسانه‌ای منتشر شد.

از مردی تجلیل کردند که به گفته آنها اسطوره ایران دوستی‌ بود!!!

بی‌بی سی‌ با تیتر درشت نوشت: احسان یارشاطر؛ مردی که زبان فارسی وطنش بود

مدیر توده‌ای فرهنگ سرای پویا در پاریس نوشت: عشق به وطن را از زبان بزرگمان زنده ياد استاد احسان يارشاطر بشنويد!

هما سرشار یک یهودی طرفدار حزب توده: صبر بسیار بباید پدر پیر فلک را ! تا دگر مادر گیتی چو تو فرزند بزاید

هما سرشار در عین حال برای کمک به دانشنامهٔ ایرانیکا، کمک‌های مالی جمع‌آوری کرده‌است!

هما سرشار سال ۱۳۸۵ در گفتگو با بی‌ بی‌ سی‌: لابی گری شيوه‌ای عملی است که ما در ايران با آن آشنا نبوديم و شايد فکر می کرديم کار بدی است در حالی که در اينجا به عنوان شيوه کار سياسی قبول شده است.

فرح دیبا در تویتر نوشت: با تمام قلب درگذشت استاد #احسان_یارشاطر را به هم میهنان عزیزم و دوستداران فرهنگ و ادب و هنر ایران تسلیت می گویم.

محمد علی‌ ابطحی معاون سید محمد خاتمی در صفحه اینستگرامش نوشت: از فردوسی تا یار شاطر حق اصلی و ماندگار بر تک تک فرزندان این آب و خاک دارند!

فیروز نادری، عضو لابی نایاک و از حامیان حسن روحانی در انتخابات نیز از یارشاطر به عنوان یک اسطوره یاد کرد!

رضا پهلوی: از شنیدن خبر درگذشت پروفسور احسان یارشاطر، بنیان‌گذار "دانشنامه ایرانیکا" بسیار متاثر شدم. دکتر یارشاطر از مفاخر ملی ایران بود و خدمات بزرگ او در شناساندن فرهنگ و تاریخ و ادب ایران به جهانیان فراموش‌ناشدنی است.

حال با رجوع به سخنان خود احسان یارشاطر در مصاحبه‌ها و منابع مختلف بررسی‌ می‌کنیم که آیا می‌توان به این تعریف و تمجید‌ها بسنده و بدون تحقیق، پژوهش و مطالعه هر آنچه که گفته و نوشته میشود را باور نمود؟

با یک تحقیق مختصر درمیابیم فردی را که به عنوان عاشق زبان و فرهنگ ایران به ما معرفی‌ میکنند مثل مردی است از که با شلاق به جان همسرش افتاده و بدن او را کبود و به شدت زخمی کرده است! با خواندن این مطلب متوجه خواهید شد که تفاهمنامه ننگین ۲۱ مرداد و اجاره خلیج فارس به چینی‌‌ها بر اساس چه تفکری انجام شده است!

با توجه به گویا بودن مطلب در ویدئو، نکات مهم رادر ۱۰ نکته در زیر خلاصه می‌کنیم:

۱- احسان یارشاطر کسی‌ بود که پیشنهاد استفاده از خط پنگلیش را به جای خط پارسی‌ مطرح کرد که با استقبال بی‌ بی‌ سی‌ فارسی رو برو شد! (رجوع شود به ویدئو)

۲- احسان یار شاطر: زبان فارسی از لحاظ قدرت اشتقاق بی‌ اندازه ضعیف است. زبان عربی‌ از این حیث خیلی‌ توانا است و ما از این توانایی برای غنای زبان فارسی بهره میگیریم. (رجوع شود به ویدئو)

۳- احسان یار شاطر بنا به پیشینه و اعتقادات خود «جهان وطنی» جهان وطنی را برگزیده که اساسا در تضاد با ملی‌ گرایی و میهن دوستی‌ است. (رجوع شود به ویدئو)

۴- احسان یار شاطر در رساله دکترای خود میگوید: معشوق در ادبیات فارسی نمیتواند زن باشد! و شعرای مرد ایرانی‌ در وصف همجنسان خود ابراز عشق کردند! (رجوع شود به ویدئو)

و به عنوان نمونه این شعر حافظ را در وصف یک مرد میداند:

زلف آشفته و خوی کرده و خندان لب و مست پیرهن چاک و غزل خوان و صراحی در دست

۵-احسان یار شاطر به گفته خودش در مصاحبه با صدای آمریکا گنجینه‌ای نایاب از آثار باستانی به ارزش ۳ میلیون دلار را از ایران خارج و در لندن حراج کرده و فروخت! (رجوع شود به ویدئو)

۶- احسان یار شاطر دریافت کمک مالی‌ از جمهوری اسلامی را با این توجیه که این پول متعلق به ملت ایران است، بدون اشکال میدانست! (رجوع شود به ویدئو)

به گزارش یکی‌ از هم میهنان مراسمِ اعطای جوایز ایرانیکا با حضور سفیر جمهوری اسلامی، دکتر مجید سمیعی، اردشیر زاهدی، ... برگزار شد.

این هم میهن که نامش نزد ما محفوظ است در این باره نوشته است: یکی دو ساعت از مراسمِ اعطای جوایز ایرانیکا در ژنوِ سوئیس از ایشان وَ دکتر سمیعی وَ اردشیر زاهدی وَ گردانندگان سفارت جمهوری اسلامیِ مُلایان که جزء دعوت شدگان خصوصی ایشان بودند وَ... زنده ضبطِ صدا و تصویر نموده ام... حدود یک ساعت هم از اِحسانِ یارِشاطِر بصورت گفتگو و مصاحبه، ضبط صدا و تصویر انجام دادم. ای کاش از فِرقه بهائی ها نبود! اَنوُشِه رَوان شهیدِ عارفِ مَسلَک« علی اکبر بَردسیریِ سعیدیِ سیرجانی » از خصوصیات ایشان بسیار گفته ها داشتند.

۷- احسان یار شاطر یکی‌ از یاران برنارد لوئیس بود که روی ایرانیکا، که نام نخست اش دانشنامه ایران و اسلام بود کار میکردند. آخرین مدخل این دانشنامه در خصوص «اخوان‌المسلمین» است. (رجوع شود به ویکی پدیا)

برنارد لوئیس در سخنرانی "ایران در تاریخ" که در مرکز موشه دایان مورخه ۱۸ ژانویه ۱۹۹۹ در دانشگاه تل آویو ایراد شد خاطرنشان می‌کند: «در دوهزار سال گذشته هیچ کشورگشا یا نیروی خارجی ای نتوانسته‌است بر زبان و فرهنگ ایرانی اثرات بنیادی بگذارد، که این یکی از نشانه‌های فرهنگ برتر است، و فرهنگ برتر همیشه بر فروتر چیرگی یافته‌است.» وی در کنفرانس بیلدربرگ نتیجه می‌گیرد که تنها راه رویارویی با چنین فرهنگی نابود ساختن آن است و پیشنهاد می‌کند که ایران را به قطعات قومی گوناگون بشکنند و میان کشورهای نوپا تقسیم کنند!

۸- مسلمان شدنِ اختیاری ایرانیان در نگاه احسان یارشاطر - سایت رهروان ولایت از این بخش بسیار استقبال کرده است.: «شکست نظامی ساسانیان، هر چند دین زرتشتی را به زوال برد، اما برای ایرانیان (مردم ایران) آزادی به ارمغان آورد، تا دیگر تحت سلطه ظالمانه اجتماعی و مذهبی اواخر دوران ساسانی نباشند. این مسأله نیروی خلاقه آن‌ها را بر انگیخت. روشنفکران نخبه ایرانی خودشان را وقف اسلام و زبان عربی کردند و به شکل گرفتن و گسترش تمدن جهانی اسلام کمک نمودند. با وجود اینکه هیچ عنصری به مانند مذهب در جهان اسلام در متّحد نمودن مسلمانان موثر نبود، ولی مبالغه آمیز نیست اگر گفته شود ایرانیان سلسله جنبان توسعه تمدن اسلامی بودند».

بنگرید به: The Persian presence in the Islamic world, p. 90 (Chapter 1, By Ehsan Yarshater), editted by Richard G. Hovannisian and Georges Sabagh

۹- با نگاهی‌ به توصیف احسان یار شاطر از نژاد آریایی می‌توان فهمید که فیلمِ ضد ایرانی‌ ۳۰۰ از چه منابعی استفاده کرده است: یار شاطر آریائیان را قومی وحشی و بی سواد و ناآشنا به خواندن و نوشتن می دانست که به فلات ایران حمله کردند و اگر چیزی نیز آموختند از جهودها و یونانیان بود.

۱۰- علاقمندان به تحقیق و پژوهش میتوانند جهت آشنایی بیشتر با احسان یار شاطر و ویرانیکا ب به سخنان کدبان احمد شمشیری مراجعه کنند.

به ایران بیاندیشید، فقط و فقط به ایران بیاندیشید!

لینک به ویدئو های گفتگوی تلویزیون ندا با کدبان مهدی شمشیری

سخنان کدبان مهدی شمشیری: جمعه ۱۳ ژانویه ۲۰۱۲ - قسمت اول

سخنان کدبان مهدی شمشیری: جمعه ۱۳ ژانویه ۲۰۱۲ - قسمت دوم

سخنان کدبان مهدی شمشیری: جمعه ۱۳ ژانویه ۲۰۱۲ - قسمت سوم

قسمت چهارم سخنان کدبان مهدی شمشیری: جمعه ۱۳ - ژانویه ۲۰۱۲

روز اول فروردین ۱۳۱۴ شمسی طبق بخشنامه وزارت امور خارجه نام پارس یا پرشیا، رسما به ایران تغییر یافت.

کدبان مهدی شمشیری این تصمیم را در جهت حفظ یکپارچگی مهم میدانند، چرا که استفاده از نام پرشیا باعث تحریک جدایی طلبان خواهد شد. مهدی شمشیری از این رو استدلال احسان یار شاطر را ابلهانه میداند که گفته اگر از نام ایران استفاده کنیم، غربی‌ها به کلمه گربه ایرانی‌ عادت کردند، از این رو استفاده از نام ایران درست نیست.

گزارش بی‌ بی‌ سی: آیا 'پرشیا' برای خوشایند هیتلر 'ایران' شد؟

احسان یارشاطر‌: در مورد ایران که آیا ایران گفته شود یا پرشيا بله. این یک اشتباهی بود که در دوره رضا شاه پيش آمد و دولت ایران از کشورهای خارجی خواست که کشور را ایران بخوانند چون در زبان فارسی، ما کشور ایران می گویيم. این اصولا ممکن بود عيبی نداشته باشد. فقط یک عيب پرزین در Persien بزرگ دارد و آن اینست که کلمه پرس در فرانسه یا پرشيا در انگليسی یا آلمانی یک تداعی های مطلوبی دارد. شما وقتی در انگليسی می گویيد پرشيا عباراتی از را Persian cat و حتی Persian poetry, Persian Art, Persian wars, Persian empire قبيل حکایت از یک جنبه هایی از فرهنگ و تاریخ Persian cat به ذهن می آورد که همه غير از ایران می کند و همه تداعی های مطلوبی است. حال آنکه ایران در نظر اروپایی ها بعد از ملی شدن نفت در زمان دکتر مصدق که انگليس ها نمی پسندیدند، و بعد از انقلاب ایران که آمریکایی ها و اروپایی هيچکدام نمی پسندند، یک قدری زنندگی پيدا کرده ولی البته این هم ممکن است موقت باشد و از بين برود. ولی به نظر من اشتباه بود که ما کلمه پرشيا و پرس را تغيير دهيم برای اینکه با تغييرش آن تداعی های مفيد و مطلوب از بين رفت. دولت ها چقدر خرج تبليغات می کنند. ما با دست خودمان کاری که با تبليغات و خرج صدها ميليارد دلار نمی شد انجام داد، از بين بردیم. ولی دیگر حالا شده و ایران اینقدر اسمش در روزنامه ها به دلایل مختلف آمده و در کتابها و آثار دیگر که دیگر حالا برگرداندنش به پرس و پرشيا یک قدری دشوار است. ما خودمان در دانشنامه ایرانيکا چون مدتها فقط پرشيا به کار می بردیم برای اسم مملکت ایران. ولی از چندین سال به این طرف دیدیم که باید یک قدری هم تابع تاریخ و تابع جریان مرسوم بود. اینست که الان فرق نمی کند که کسی پرشيا بنویسد در اشاره به کشور ایران یا ایران بنویسد!

خبر‌های ویژه