دولت‌آبادی: شاهد باز شدن فضای فرهنگی هستیم

محمود دولت‌‌آبادی در متنی که ترجمه آلمانی آن روز دوشنبه ۳۰ اردیبهشت، ۲۰ می، در روزنامه آلمانی زبان «زوددویچه» منتشر شد، از «کم شدن فشار سانسور» و «باز شدن فضای فرهنگی» در جمهوری اسلامی خبر داده و می نویسد: «در این وضع متلاطم آنچه عجیب است این است که شاهد باز شدن فضای فرهنگی هستیم. شمار بالای مراجعه کنندگان به نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و کم شدن سانسور، نشانه‌هایی از بهبود اوضاع هستند. خود من بهار امسال دو کتاب را بدون معطلی طولانی و بدون هیچ ممیزی منتشر کردم. به یک تور کتاب‌خوانی در شهرهای مختلف رفتم».

در بخش دیگری از مقاله آمده است: «اما در حالی که فشار سانسور کم می‌شود، نویسندگان و انتشاراتی‌ها با یک مشکل جدید روبرو شده‌اند: کاغذ گران و نایاب می‌شود. این نیز از پیامدهای تحریم است که همه جا کمبود و گرانی به بار آورده است. همان فشاری که تا به حال ممیزی وارد می‌کرد، جایش را به کمبود کاغذ داده است.»

دولت آبادی در بخش دیگری از مقاله خود اینطورادامه داده است: «این دزدها، این برندگان اقتصاد رانتی در تمام عرصه‌های جامعه فعال‌اند. چندتای‌‌شان به زندان افتاده‌اند اما آن دزدی پنهان و آشکار در تمام کشور ادامه دارد. هرچه وضع مغشوش‌تر شود نیز فرصت برای آنها برای دزدی‌های بزرگ‌تر بیشتر می‌شود.»

دولت‌آبادی برای زود دویچه‌نوشته است که این باید پیامی برای قدرت‌هایی باشد که تحریم‌ها را وضع می‌کنند: «آنها باید بدانند که با با مجازت‌های خود دزدها را فربه‌تر می‌کنند و مردم عادی را بیشتر به ورطه فقر می‌کشانند.»

حال با توجه به اینکه محمود دولت آبادی از حامیان حسن روحانی در انتخابات بود و در مراسم افطاری دولت جمهوری اسلامی شرکت کرده ، قاسم سلیمانی را مورد ستایش قرار داده و از «سریال شهرزاد» تمام قد پشتیبانی‌ کرده ، ... میبایست این پرسش را مطرح نمود که آیا تحریم‌ها دزدها را فربه تر و فقرا را فقیرتر می‌کند یا حمایت نویسنده و روشنفکر از دزد‌های اموال عمومی‌؟

در دومین جلسه دادگاه تعدادی از متهمان بانک سرمایه، محمدهادی رضوی، داماد محمد شریعتمداری، وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی دولت روحانی، متهم شد که ۲۱۱ میلیارد تومان وام از چند بانک گرفته و آن را بازنگردانده است.

متهمان بانک سرمایه به «۱۴ هزار میلیارد تومان خیانت در اموال صندوق ذخیره فرهنگیان» متهم شده‌اند.

به جز محمد هادی رضوی، در جلسات دادگاه این بانک، نام محمد امامی تهیه‌کننده سریال «شهرزاد» و احسان دلاویز به عنوان افرادی که با مدیران بانک سرمایه روابط نزدیک داشته و بدهی خود را به بانک پرداخت نکرده‌اند مطرح شده است.

لازم به ذکر است احمد مسجد جامعی ، صادق زیبا‌کلام، محمود دولت‌آبادی و... در مراسم اختتامیه «سریال شهرزاد» حضور داشتند.

دولت آبادی علاوه بر حضور در جشن اختتمیه سریال شهرزاد یادداشتی نیز جهت تبلیغ این سریال نوشت و در اختیار رسانه‌ها گذاشت: "بخش عمده‌ای از آن را شبی تا صبح دیدم، پشت سر هم. بازی علی نصیریان را خیلی دوست داشتم ، هرچند به‌نظرم حسن فتحی خلوت شخصیت‌هایش را باید بیشتر نشان دهد تا آن‌ها تخت و یک‌بعدی به نظر نرسند.»

خبر‌های ویژه